bírság;Közbeszerzési Döntőbizottság;Lánchíd;alvállalkozók;BKK;

2022-03-10 06:30:00

Akár hárommilliárd forintos bírsággal is sújthatja a Közbeszerzési Döntőbizottság a BKK-t

A Közbeszerzési Hatóság elnöke szerint a Lánchíd felújítását végző A-Híd Zrt. nem jelentette be időben az alvállalkozóit.

Akár 3 milliárd forintos bírsággal is sújthatja a Közbeszerzési Döntőbizottság a BKK-t, mivel a Közbeszerzési Hatóság elnöke szerint a Lánchíd felújítását végző A-Híd Zrt. nem jelentette be időben az alvállalkozóit.

A Közbeszerzési Hatóság közérdekű bejelentés alapján indított ellenőrzést tavaly augusztusban a Lánchíd-felújítás kivitelezőjénél. Bár a bejelentésben a közbeszerzési eljárás hitelességét igazoló független monitoring céggel, illetve az előleg kifizetésével kapcsolatban megfogalmazott gyanú nem igazolódott, a hatóság elnöke mégis a jogorvoslati eljárás haladéktalan megindítását kezdeményezte. Igaz, más okból: a kivitelező A-Híd Zrt. „valószínűsíthetően” késedelmesen jelentette be 19 alvállalkozóját. Ráadásul mulasztásukat az ajánlatkérő Budapesti Közlekedési Központ (BKK) Zrt. se vette észre, miközben több helyszíni ellenőrzést tartottak, látták a vállalkozói számlákat és az építési naplót is – válaszolta a Népszavának a Közbeszerzési Hatóság.

Arra a kérdésünkre azonban, hogy mennyire gyakori, hogy a közbeszerzési eljárás lezárása után kezdjenek vizsgálódni, kitérően azt válaszolták, hogy a hatóság nem csak a tenderek lefolytatását ellenőrzi, hanem az eljárások eredményeként megkötött szerződések teljesítését, illetve módosításait is akár hónapokkal, évekkel a tender lezárása után. Így kerítettek sort a BKK és az A-Híd Zrt. közötti vállalkozói szerződés teljesítésének vizsgálatára is. Az idén március 3-án indított jogorvoslati eljárásra 60 napja van a Közbeszerzési Döntőbizottságnak (KDB) a szükséges iratok hiánytalan beérkezésétől számítva.

A feltételezett szabálytalanságok ugyanis nem a tender lefolytatásához, hanem a 2021 februárjában aláírt szerződés teljesítéséhez kapcsolódnak. A bírság ugyanakkor tetemes lehet. A felső határ a szerződés értékének 15 százaléka lehet, amely jelen esetben körülbelül 3 milliárd forint lenne. A pénzbüntetés mértéke a közbeszerzés értéke mellett a megállapított jogsértés súlyosságától is függ – hívta fel a figyelmet a Közbeszerzési Hatóság. A BKK szerint a feltételezett jogsértések nem minősíthetők lényegesnek, különösen nem a Lánchíd felújítására irányuló 20 milliárdos szerződés esetében, amelynek célja Budapest egyik legfontosabb műtárgyának rekonstrukciója, amelynek műemléki sajátosságára a szerződés teljesítése során különös figyelmet kell szentelni. A hatóság azonban azon az állásponton van, hogy 19 alvállalkozó bejelentésének elmulasztása súlyos jogsértésként értékelhető.

„A Közbeszerzési Hatóság mintegy fél éven keresztül vizsgálta a kivitelezői szerződés teljesítését, több körben ellenőrizték a projekt megvalósításával kapcsolatos valamennyi iratot. Végül egyetlen területen találtak vélhető jogsértést: a felújításban közvetlenül részt nem vevő – például mobil wc-ket telepítő, illetve nyomtatási, fénymásolási feladatok ellátó - alvállalkozók bejelentése késett. A felújítást közvetlenül végzőket azonban időben és szabályosan bejelentették” – válaszolta lapunk kérdésére a BKK. A fővárosi cég arra is felhívta a figyelmet, hogy az uniós joggyakorlat szerint a szerződés-ellenőrzések lényeges jogsértések feltárására irányulnak, mint például a jogszerűtlen, beruházást drágító módosítások. A teljesítés-ellenőrzések pedig inkább az uniós forrásból megvalósuló beruházásokra jellemzőek. Jelen esetben egyikről sincs szó.

A BKK az öt napos észrevételezési határidő meghosszabbítását kérte, de eddig nem érkezett válasz a döntőbizottságtól. A BKK szerint a feltételezett jogsértések – ha azok meg is valósultak – nem minősülnek lényeges jogsértésnek, de még az is vitatható szerintük, hogy a késedelmesen bejelentett társaságok valóban alvállalkozónak számítanak-e a hatályos jogszabályok szerint. Elmarasztaló határozat esetén valószínűleg felülvizsgálati eljárást kezdeményez a BKK.